Úplně první počátky tenisu v Sušici sahají do období před první světovou válkou, kdy jej několik jednotlivců hrálo v továrně Solo. Jednalo se však spíše o společenskou zábavu patřící k bontonu. Prvním impulsem na postavení kurtů se v roce 1926 staly šedesáté narozeniny generálního ředitele Sola Dr. Arnošta Fürtha, kdy byl v továrně na jeho počest postaven cementový kurt pro úředníky a vedení podniku. V roce 1927 byl založen Lawntennisový odbor při Sportovním klubu Sušice. I když první hráči byli začátečníci, zapojili se do tehdy oblíbených meziklubových zápasů. Například již v roce 1927 zajíždí sušičtí reprezentanti do Volyně.
Téhož roku byla zahájena výstavba dvou dvorců za fotbalovým hřištěm na Fufernách. Stavební výbor v čele s panem Seimlem byl duší celé stavby. Jelikož i tehdy nebylo peněz nazbyt, sháněly se prostředky kde se dalo. Agitovalo se , rozesílaly se dlužní úpisy. Významná byla pomoc průkopníka tenisu notáře Egera, který půjčil bezúročně větší částku. Bylo získáno 36 zakládajících členů a 28. června 1928 byly kurty slavnostně otevřeny. V roce 1930 byly přistavěny další tři kurty a vznikl tak celý 5-ti kurtový areál, tolik podobný dnešnímu.
Zajímavé jsou aktivity Lawntennisového odboru. Pro zajištění peněz uspořádal tento několik večírků a dokonce v roce 1930 sehrál ochotnicky veselohru „Přerušení svatební noci“ za režie pana Žandy Žaloudka. Čistý zisk byl 1.500,- Kč.
Takřka katastrofou se stala 21. listopadu 1930 velká povodeň, která zničila celé dvorce. Po této povodni, která se mimochodem napřesrok v červnu opakovala, doléhá na Lawntennisový odbor první krize. Poklesl stav členů a nejsou peníze na činnost. I přesto se neustále zvyšovala sportovní úroveň hráčů. Přibývali i rekreační hráči z řad letních hostů. Každoročně byly pořádány klubové turnaje o stříbrný pohár. Závodní družstvo se stalo pravidelným účastníkem I. třídy Západočeské župy. Úspěšným hráčem se například stal Richard Žaloudek, který vyhrál juniorský přebor Západočeské župy a postoupil na celostátní mistrovství v Pardubicích.
Zlomem v činnosti se stala druhá světová válka, kdy kurty osiřeli. Důvodem byla těžká válečná léta a také bešlo sehnat vybavení, které se vyrábělo v cizině. Situace šla až tak daleko, že se kurty provozovaly pouze v zimě jako kluziště pro hokej a bruslení. Teprve vstup americké armády umožnil další činnost na dvorcích. Za její pomoci byly kurty opět uvedeny do původního stavu. Američané také sestavili tenisový tým. Jeho hvězdou byl wimbledonský vítěz ve čtyřhře Louve Harimmen. V té době byl na zdejší antuce často viděn náš výborný hokejista a Daviscupový reprezentant Josef Maleček.
V roce 1945 Lawntennisový odbor S.K. Sušice obnovuje činnost. Do čela odboru nastupuje nadšený tenisový funkcionář MUDr. Vladimír Záhorodný a v této funkci setrvává přes 25 roků. Aktivita opět začala nabírat na obrátkách. Jako červená nit se opět ukazuje nedostatek financí. Tenisté nesedí nečinně a vrhají se do „šoubyznisu“. Pořádají každou sobotu taneční zábavy v Sokolovně nebo v Luhu v hotelu Otava. Z takto získaných peněz jsou hrazeny oddílové výdaje, včetně platu správce. Na mistrovská utkání jezdí hráči na svoje náklady.
V roce 1948 se tenisté začleňují do Tělovýchovné jednoty a na dlouhá léta se stali její součástí se všemi klady a zápory. Majetkově byly kurty vybudované pílí mnoha fandů tenisu začleněny také do TJ a jsou takto vlastněny dodnes. V padesátých letech má odbor dvě družstva dospělých v pravidelné župní soutěži a dvě družstva dorostu. V roce 1948 pořádá oddíl I. ročník velkého tenisového turnaje o „Přebor Pošumaví“.
V roce 1955 získává družstvo tenisu poprvé přebornický titul Zpč. kraje. V roce 1957 si vybojovalo družstvo v celostátní kvalifikaci postup do II. ligy. Byl to největší úspěch sušického tenisu. Mezi ženami zvlášť vynikla Ema Andrlová-Jáhlová, mnohonásobná přebornice Zpč. Kraje. V té době byla mezi deseti nejlepšími tenistkami ČSSR. Dále lze jmenovat Jáju Klimentovou, finalistku přeboru juniorek ČSSR a i Hanu Fišerovou. V roce 1966 získalo v krajském přeboru družstvo starších žáků ve složení Zdeněk Klimeš a Pavel Schwarzkopf přebornický titul a to aniž by prohráli jediný zápas. Druhý jmenovaný pak v roce 1967 vyhrál krajský přebor a v celostátním žebříčku obsadil 12. až 14. místo.
V oddílu tenisu působila celá řada aktivních hráčů a funkcionářů jako jsou například Karel Klimeš, Richard Žaloudek, Ludvík Urban, František Marek, Miloslav Pikaus, Alois Anderle, Zikmund Schwarzkopf, Ivan Záhorodný, Jaroslav Bečvář, Karel Klimeš, Vojtěch Daneš atd. Sušičtí reprezentanti se setkávali i s budoucími hvězdami. V roce 1971 se na mistrovství žáků ČSSR v Pelhřimově utkal Jiří Daneš s Ivanem Lendlem.
Sušický tenis měl v ČSSR zvuk. Do Sušice zajížděli někteří reprezentanti. Lze uvést tato jména Široký, Benda, Zábranský, Krejčík, Javorský, Suková, Korda, Šmíd a i Schönborn, který později vedl německou tenisovou representaci. Pozoruhodných výsledků dosahuje žactvo v roce 1973, kdy v žebříčku tenisových družstev ČSSR obsazuje 15. pořadí ze 70 oddílů.
Tenis v Sušici se stává masovým sportem. V letech 1970-1973 jsou u tenisových kurtů postaveny nové šatny a sociální zařízení.
Novodobá éra samostatného klubu začíná v podvečer 12. listopadu 1993 v hotelu Fialka, kde se konala výroční členská schůze oddílu tenisu Tělovýchovné jednoty za přítomnosti 35 členů. V usnesení bylo uloženo ukončit činnost oddílu a učinit veškerá vypořádání s Tělovýchovnou jednotou. Následně proběhla ustavující valná hromada Lawn Tennis Club Sušice jako dobrovolného občanského sdružení. Byla převzata i historická vlajka. Tím se sušičtí tenisté vrátili ke kořenům, přihlásili se k odkazu předků a stali se oficiálně uznanými nástupci prvorepublikového Lawntennisového odboru.
Osamostatnění vlilo do žil klubu novou krev a aktivita začala spolu s prestiží stoupat. I když byl a je hlavním posláním klubu rekreační tenis, přesto se závodní družstva pravidelně účastní oblastních přeborů. Klub organizuje zimní přípravu družstev, financuje a organizuje jejich závodní činnost, ale je to neustále těžší. V posledních letech klub pravidelně pořádal i celostátní turnaje žáků. Hrál zde například i Tomáš Berdych. Obnoven byl i turnaj „Přebor Pošumaví“. Akce pro děti jsou nedílnou součástí klubového života. Jedná se například o Algida Cup, Mini HewaTex Cup a Žandův pohár. Nezastupitelné místo mají i nadále klubové turnaje: „Danin a Pájův pohár“, „Přebor o pohár města Sušice“, „Senior Cup“, „Dvougenerační turnaj“ a podobně. Poháry pro vítěze, které patří k tzv. „rodinnému stříbru“ jsou výrazem klubové historie a tradice. Tradicí se staly i společenské turnaje jako jsou: Turnaj nesourodých dvojic, neboli „Čína“, Turnaj manželských a mileneckých párů, Sponzorský turnaj. Některé z uvedených turnajů zanikly, ale jiné existují dodnes.
Mezi prestižní akce, které klub pořádal lze počítat i tenisová show Radegast V.I.P.Tour v rámci kterého natáčela televize Nova pořad „Český bodygard“. V roce 1999 následovala podobná akce pod názvem Škofin Tour. Díky těmto akcím se na sušických dvorcích objevily celebrity jako jsou: Jágr, Hašek, Hrdina, Rosák, Nový, Laufer, Náhlovský, Retková apod. Pořádali jsme i turnaje mentálně postižené mládeže, které dosáhly i Evropské úrovně. Jako doplňující aktivity klub organizuje zimní fotbalovou ligu, kuželkovou ligu, Mikulášské nadílky pro děti, Vánoční turnaj spojený s posezením pro členy apod.
Jsou udržovány i mezinárodní kontakty. Jedním z nich jsou přátelské vztahy s tenisty z belgického Gentu a přátelská utkání probíhají každoročně i s hráči z Bavorské Železné Rudy. Za těmito aktivitami stojí práce funkcionářů klubu, ale i dobrá spolupráce se sponzory, kteří jsou ochotni tenis podpořit. Za to jim patří poděkování.
Při oslavách oslavách 75. výročí od vzniku klubu v roce 2002 jsme obdrželi od Západočeského tenisového svazu „Čestné uznání za rozvoj tenisu“.
Po roce 2002 klub zajišťuje sportovní vyžití pro své členy a tzv. „letní hosty“, udržuje pronajatý areál a jeho zázemí, ale je cítit jakýsi ústup od slávy. Klub má sice trvale takřka 200 členů, ale klubový život mizí. Mládež má jiné možnosti a tak nebýt soukromých tenisových škol, kterým umožňujeme zdarma trénování na dvorcích, nebylo by mládež na tenisu skoro vidět. Také řada členů má o klub menší zájem.
V roce 2008 proběhla generální rekonstrukce celého areálu. Byl položen nový antukový povrch s odvodněním a UH lajnami, instalován automatický zavlažovací systém a zhotoveno nové oplocení. Několik let předtím bylo modernizováno zázemí dvorců.
V současné době je LTC Sušice rekreačním klubem. V průběhu letní sezóny je na dvorcích organizováno několik turnajů pro děti i dospělé. V rámci závodní činnosti má klub trvalé zastoupení v oblastních přeborech II. a III. třídy na úrovni žáků, dorostu a dospělých.
Roman Bruzl | místopředseda (statutární zástupce) - tel. 602 450 757 |
Martina Andrlová | člen, účetnictví |
Jiří Milfort | člen, sportovní činnost |
Josef Podlipský | člen, příprava dětí |
Václav Kůs | člen, technické otázky |
Jiří Valík | člen, PR |
Hana Bauerová | předsedkyně |
Hana Rendlová | členka |
Dagmar Toušová | členka |
Martin Vospěl | tel: 775 113 173 |